Ile kosztuje transport kontenera z Chin?

Fabryka świata – w taki sposób określa się współczesne Chiny. Państwo Środka produkuje wszelkiego rodzaju wyroby, które następnie rozsyła do każdego zakątka globu. Duża część wymiany handlowej najludniejszego kraju na Ziemi dostarczana jest do celu za pomocą transportu koleją. Ile kosztuje wysłanie kontenera pociągiem z i do Chin? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Transport kolejowy kontenera – charakterystyka i korzyści

Przewóz koleją to jeden z najpopularniejszych sposobów na sprawną realizację dużych dostaw towarów. W porównaniu z transportem ciężarowym można liczyć na większe ładunki, co jest możliwe dzięki zastosowaniu kontenerów. Mają one znaczenie dla międzynarodowej wymiany handlowej, pozwalając na relatywnie szybkie, bezpiecznie i stosunkowo tanie dostarczanie towarów do celu pociągiem. Biorąc pod uwagę transport samolotowy, kontenerowy jest korzystniejszą pod względem finansowym metodą przewozu produktów. Nic więc dziwnego, że powszechnie wykorzystuje się ją w ramach wymiany gospodarczej z Chinami.

Transport kolejowy z Państwa Środka do Polski zajmuje ok. 9-17 godzin w zależności od miejsca, z którego towary rozpoczynają podróż. Znacznie dłużej trwa ona w przypadku, gdy pociąg rusza z położonego na zachodzie kraju miasta, jak np. Szanghaj czy Pekin niż z miejscowości zlokalizowanej na wschodzie Chin, np. Urumczi. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że cena transportu kolejowego zależy m.in. od dystansu do pokonania – im dłużej skład jedzie, tym więcej trzeba zapłacić za usługę, co wynika oczywiście z wyższych kosztów paliwa i wynagrodzeń pracowników.

Towary importowane z Chin w Polsce docierają do stacji w Małaszewiczach, Łodzi i Pruszkowie, skąd są rozdysponowywane i rozwożone do miejsc docelowych. Transport kolejowy odbywa się przez następujące państwa:

  • Kazachstan,
  • Rosja,
  • Białoruś.

Poza czasem przejazdu cena przewozu kontenera z i do Chin pociągiem zależy od rodzaju towaru – inne stawki obowiązują w przypadku drobnicy, a odmienne, gdy chodzi o zamówienie całej powierzchni boksu. W pierwszej sytuacji w kalkulacji bierze się pod uwagę objętość i wagę ładunków, a przy rezerwacji całych kontenerów znaczenie ma ich długość – droższe są oczywiście konstrukcje o większej powierzchni.

Ceny transportu towarów z i do Chin

Duża liczba rozmaitych czynników wpływających na ceny transportu kolejowego do i z Chin sprawia, że nie da się wskazać jednolitych, uniwersalnych stawek. Można natomiast podać przykładowe kwoty obowiązujące w przypadku różnorodnych ofert. Decydując się na skorzystanie z przewozu drobnicowego o objętości 20 m3 i wadze ok. 4000 kg z punktem początkowym w Tianjin i docelowym w Pruszkowie, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 3000-4000 USD. Z kolei wynajęcie całego kontenera o długości 40'', który rusza z Guangzhou do Małaszewicz, kosztuje ok. 5000-6000 USD.

Podane stawki mają charakter orientacyjny i mogą się zmieniać w zależności od wielu czynników. Najlepszym tego przekładem są ogromne wahania cen w wyniku ogłoszenia pandemii w 2020 r. i na początku kwietnia 2021 r., gdy na kilka dni zablokowany został Kanał Sueski. W rezultacie tych wydarzeń stawki za kontenery poszybowały dynamicznie w górę, dlatego jakiekolwiek przewidywania konkretnych cen są obarczone dużym ryzykiem.

Podane stawki dotyczące przewozu towarów pociągiem z i do Chin są wyższe niż w przypadku transportu morskiego, dlatego obecnie to on jest głównym sposobem na import i eksport z i do Państwa Środka. Ze względu na wciąż prowadzone prace mające na celu poprawę połączeń kolejowych w ciągu kilku lat może się to jednak zmienić i pociągi staną się popularniejsze niż statki wiozące kontenery. Świadczy o tym fakt, że w całym 2017 r. pomiędzy Chinami a Europą kursowało łącznie ok. 3600 pociągów towarowych, podczas gdy w 2019 r. było ich już 8000.

Dobre perspektywy towarowego transportu kolejowego z i do Chin

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że transport kontenerów koleją z i do Azji będzie się tylko rozwijał, a stawki z roku na rok będą coraz atrakcyjniejsze w porównaniu z innymi formami dostarczania ładunków. Dlatego weź pod uwagę tę metodę importu oraz eksportu towarów, planując wymianę handlową z Chinami. Jeśli szukasz firmy organizującej przewozy pociągiem, zajrzyj na naszą stronę i sprawdź ofertę!

Przeczytaj jeszcze