Dokumenty w transporcie kolejowym

Image

W organizacjach zajmujących się transportem kolejowym, niezbędne jest opracowanie właściwych dokumentów. Są one potrzebne na każdym etapie realizacji usługi — załadunku, zarządzania, kontrolowania oraz rozładunku. Ponadto zawierają najważniejsze informacje na temat przesyłki, dane nadawcy, odbiorcy i przewoźnika.

Zajmujemy się spedycją na rynku międzynarodowym, dostarczając ładunki o różnych gabarytach na trasie Polska — Chiny. W tym celu korzystamy z kilku środków przewozu, w tym z transportu kolejowego. Opracowanie oraz wypełnienie dokumentacji, to jeden z elementów świadczonej usługi. Powierzając nam swój transport, otrzymujesz gwarancję bezpieczeństwa, terminowości oraz komplet niezbędnych dokumentów.

List przewozowy w transporcie kolejowym

List przewozowy określa warunki realizowanej usługi transportu kolejowego. Przygotowanie kompletnej i rzetelnej dokumentacji leży w gestii zarówno nadawcy, jak i przewoźnika. To od niej zależy sprawność realizowanej spedycji, dlatego warto unikać błędów.

List przewozowy w transporcie kolejowym składa się z kilku elementów, do których zaliczamy:

 • oryginał — przeznaczony dla odbiorcy,
 • cedułę przewozową wraz z poświadczeniem odbioru — to dowód na to, że umowa o transport kolejowy międzynarodowy została zawarta i zrealizowana. Jest podstawą do przeprowadzenia rozliczenia między poszczególnymi zarządami kolei,
 • pierwopis ceduły — zostaje w stacji nadania,
 • duplikat listu przewozowego — jest dowodem, że przesyłka została wysłana oraz stanowi podstawę do realizacji obowiązku zapłaty.

Każdy z powyższych dokumentów możemy przygotować w języku polskim, angielskim, niemieckim lub francuskim.

Dlaczego warto organizować transport z Chin pociągiem?

Brak przestojów i konieczności organizowania przeładunków na granicy sprawia, że połączenia kolejowe Polska — Chiny stają się coraz szybsze. Oprócz stosunkowo niedługiego czasu trwania tranzytu ta forma ma również szereg innych zalet:

 • transport z Chin pociągiem jest tańszy niż ten zorganizowany drogą lotniczą — w ciągu ostatnich 5 lat koszt drastycznie spadł w porównaniu do stawek wyjściowych. Przewiduje się utrzymanie tego trendu, a nawet wyrównanie kosztów tranzytu kolejowego z morskim,
 • odbywa się na popularnych trasach, w rejonach uprzemysłowionych, gdzie zlokalizowane są duże centra dystrybucyjne, np. z Hefei czy Chengdu,
 • pozwala na sprawną realizację tranzytu, bez konieczności przeładunków czy przestojów opóźniających dostawę,
 • jest bezpieczny — ryzyko wykolejenia się pociągu jest minimalne, towary są odpowiednio zabezpieczone i stabilne, właściwie chronione przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Towary zabezpiecza polisa ubezpieczeniowa, którą zapewniamy jako spedytor,
 • cennik usług jest stabilny — przed zleceniem nam transportu poznasz koszt tej usługi. W razie jakichkolwiek zmian będziesz wiedział o tym, ponieważ nie stosujemy żadnych opłat ukrytych
 • połączenie kolejowe Polska — Chiny rozwija się dynamicznie, wzrasta liczba kursów oraz ich częstotliwość, dzięki czemu planowanie dostaw jest bardziej precyzyjne.

Niskie ceny, krótki czas realizacji usługi oraz bezpieczeństwo to cechy, które sprawiają, że transport z Chin pociągiem jest obecnie jedną z chętniej wybieranych form do przewozu drobnicy i kontenerów.

Co zawierają dokumenty w transporcie kolejowym?

PMLOG opracowuje listy przewozowe w transporcie kolejowym, dbając o ich przejrzystość oraz zgodność z obowiązującymi procedurami. Informacje, jakie muszą się w nich znaleźć, to przede wszystkim:

 • dane dotyczące nadawcy przesyłki,
 • dane odbiorcy,
 • informacje o przewoźniku, który dostarcza przesyłkę,
 • informacje na temat przedmiotu transportu kolejowego — dokumenty opisują liczbę sztuk, masę, sposób pakowania i oznaczenia,
 • dane na temat ładunku wymagającego specjalnego traktowania.

W przypadku przewozu organizowanego do krajów Dalekiego Wschodu, w tym również do Chin, sporządzamy list przewozowy w transporcie kolejowym SMGS. Jest to tzw. Umowa o Międzynarodowej Kolejowej Komunikacji Towarowej. To jedna z form, która stanowi dowód, że umowa między nadawcą a przewoźnikiem została zawarta.

Image

Zapraszamy do współpracy z PMLOG. Jeżeli masz do nadania przesyłkę międzynarodową, a krajem odbiorcy są Chiny — skontaktuj się z naszymi specjalistami. Obsługujemy ponad 10 tamtejszych terminali intermodalnych, w tym w Chengdu, Wuhan oraz Hefei.

Zaplanujemy dla Ciebie tranzyt w konkurencyjnej cenie oraz szybką realizacją usługi. Zajmiemy się też zebraniem i przygotowaniem dokumentów. Skomplikowane procedury stanową jeden z najtrudniejszych etapów organizacji transportu kolejowego. My zajmujemy się tym dla Państwa w sposób kompleksowy.

Image

Przeczytaj jeszcze